Projekt Parking nowym operatorem parkingu przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

15.07.2019

Od początku lipca Projekt Parking zarządza płatnym parkingiem przy Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Przedmiotem usługi jest techniczna obsługa zainstalowanych systemów parkingowych, kontrola wnoszenia opłat oraz całodobowy nadzór nad obiektem. Parking położony w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworcowego składa się z części naziemnej i podziemnej.

Parking naziemny, przeznaczony do obsługi krótszych postojów, tworzy kilkadziesiąt miejsc parkingowych zlokalizowanych przy wejściach do hali peronowej i holu głównego dworca. Opłaty wnosi się w parkomacie lub poprzez aplikację moBiLET. Za pierwsze 15 minut postoju nie pobiera się opłat, przy czym obowiązuje tu bezpłatny bilet z automatu. Pracownicy Projekt Parking prowadzą cykliczną kontrolę wnoszenia opłat, wykorzystując w tym celu aplikację mobilną EXEK. Dzięki temu zapewniona jest większa rotacja parkujących pojazdów, a więc i lepsza dostępność miejsc postojowych. Korzystają na tym przede wszystkim kierowcy, którzy zatrzymują się na parkingu, aby odebrać swoich bliskich z dworca.

Podziemna hala garażowa zajmuje obszar pod placem dworcowym i mieści ponad 200 samochodów. Ta część obiektu obsługiwana jest przez automatyczny system parkingowy ze szlabanami, biletowymi terminalami wjazdowymi i wyjazdowymi oraz instalacją do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Opłaty jednorazowe wnoszone są w automatach kasowych na podstawie biletu pobranego przy wjeździe.
Podziemny garaż pełni funkcję parkingu średnio i długookresowego - nie tylko dla podróżnych, ale i dla kierowców, którzy decydują się na regularny postój w tej lokalizacji. Takie osoby mogą korzystać z parkingu na podstawie abonamentów, których ważność weryfikuje system LPR na podstawie numeru rejestracyjnego. W praktyce polega to na automatycznym otwarciu szlabanu przed pojazdem, który zbliża się do wjazdu.

Wrocławski Dworzec Główny należy do najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce, obsługując ponad 19 mln. pasażerów rocznie. Mimo położenia stacji w centrum miasta i dogodnych połączeń autobusowych i tramwajowych, tak wielka liczba podróżnych generuje wzmożony ruch samochodowy i zapotrzebowanie na miejsca postojowe. Sprawne zarządzanie tak istotnym obiektem jest sporym wyzwaniem dla administratora i wymaga doświadczenia w realizacji podobnych projektów.

POWRÓT